2

Wygląd

Koty Brytyjskie, krótkowłose, mają Krótką, gęstą i miękką sierść, oraz różne umaszczenie.Występuje ok.150 odmian barwnych. Jednokolorowe(niebieski, czarny, rudy, kremowy, czekoladowy, liliowy, biały).Dwubarwne i tylko u kotek trójbarwne. Kot Brytyjski waży od 4 do 9 kg. Nogi ma krótkie lub średnie. Kot sprawia wrażenie grubego. Ma krótką szyję z dużą głową z wyraźnymi policzkami i zaznaczoną brodą, szeroko rozstawione i zaokrąglone uszy. Oczy duże pomarańczowe, niebieskie, złociste, zielone, turkusowe

                                         

Charakter

Jeśli marzysz o kocie a jesteś przekonany, że stanie się on ostatecznie zbędnym niszczycielem w twoim domu, to trafiłeś idealnie. Brytyjczyk, bowiem nie ma zapędów niszczycielskich i będzie najlepszym przyjacielem dla Ciebie. Jest kotem inteligentnym, uczestniczy w życiu rodzinnym człowieka, ale się nie narzuca, to kot spokojny z umiarkowanym temperamentem, nie w głowie mu wspinaczka po meblach czy firankach. Te duże misie to wyjątkowe leniuszki, ale odważne ze szczególnie rozwiniętym poczuciem własnej godności i wartości. Wybierają sobie jedną osobę, którą darzą większą atencją od pozostałych. Brytyjczyk nie należy do kotów rozkapryszonych i wybrednych, jeśli chodzi o jedzenie. Jest wyjątkowo czysty. Akceptuje inne koty. Jest oddany i przywiązuje się do właściciela, często podąża za nim i czeka aż zostanie zauważony. Spokojny i cichy dom to najlepsze miejsce dla Brytyjczyka, bowiem większą część dnia wyleguje się, obserwując swoich ukochanych domowników.

                                              
Pielęgnacja

W przypadku kota Brytyjskiego, krótkowłosego, niewychodzącego, wystarczy raz w tygodniu przeczesać grzebieniem sierść. Pamiętajmy też o regularnym przycinaniu pazurków. Musimy kontrolować również stan uszu i zębów. Należy pamiętać o podawaniu kotom karm o pełnym składzie witaminowym z mikroelementami. Nawyki żywieniowe u kota kształtują się ok. 6 go tygodnia życia i później trudno je zmienić. Kot powinien mieć stały dostęp do wody. Nie jest wskazane podawanie kotom mleka i jego pochodnych, gdyż koty wykazują reakcje alergiczne na jego składniki.